Hipermobilność: co powinno zwrócić Twoją uwagę  ?

Hipermobilność kojarzy się przede wszystkim z osobami, które są w stanie na zawołanie, bez przygotowania zrobić szpagat. Ewentualnie z tymi niesamowitymi dziewczynami, które na WF nigdy nie miały problemów z gimnastyką. Tymczasem, poza licznymi zaletami, ma ona również szereg wad, o których warto wspominać. Podejrzewasz u siebie hipermobilność? Chcesz zacząć diagnozę w tym kierunku? Sprawdź, jakie są dostępne metody, z jakimi możesz spotkać się u fizjoterapeuty lub ortopedy.

Kiedy zwykle pojawiają się objawy hipermobilności?

Największym wrogiem osób hipermobilnych jest bezruch. Z każdym kolejnym kwadransem bez zmiany pozycji ich ciało boli coraz mocniej. Dlatego tak rzadko możemy zauważyć te problemy u dzieci. One są niezwykle aktywne, ciągle w ruchu, chętnie uczestniczą w zabawach na świeżym powietrzu i wybierają się na wycieczki.

Problem pojawia się, kiedy te dzieci szykują się do matury. Lub, jeszcze dalej, przy okazji pierwszej sesji na studiach. Mnóstwo osób zaczęło odczuwać poważne dolegliwości bólowe związane z hipermobilnością w trakcie zamknięcia. Wszystkie zajęcia były zdalne, więc nie wychodzili nawet na uczelnię.

Boli, więc się nie ruszam. Nie ruszam się, więc boli — koło się zamyka

Osoby, u których pojawiają się pierwsze dolegliwości bólowe związane z hipermobilnością, przestają się ruszać. Rezygnują z aktywności ze strachu przed bólem. A jak już wspomniałam, bezruch jest ich największym wrogiem. I tutaj koło się zamyka.

Im rzadziej osoby hipermobilne się ruszają, tym bardziej doskwiera im ból. Im więcej bólu czują, tym mniej się ruszają, ze strachu. O tym, w jaki sposób mądry ruch wpływa na poprawę jakości życia osób z hipermobilnością, będę jeszcze wspominać. Dzisiaj chciałabym skupić się na tym, jak się diagnozuje hipermobilność.

Jak diagnozuje się hipermobilność — skala Beightona

Jest to najbardziej klasyczny sposób na diagnozowanie hipermobilności. Pacjent wykonuje 5 czynności, za które przyznawane są punkty. Zdobycie 4 na 9 możliwych punktów świadczy o hipermobilności.

Na jakiej podstawie diagnozujemy pacjenta z hipermobilnością?

 

    • Możliwość odgięcia małego palca o przynajmniej 90 stopni,

    • bierne przyciągnięcie kciuka do dłoniowej powierzchni przedramienia,

    • bierny przeprost stawu łokciowego,

    • bierny przeprost stawu kolanowego,

    • czynne przodozgięcie tułowia i położenie dłoni na podłodze, przy wyprostowanych kolanach — innymi słowy — jeśli bez problemu dotykasz całymi dłońmi podłogi, mając wyprostowane kolana.

Jak diagnozuje się hipermobilność — kryteria Brighton

Kryteria Brighton to uzupełnienie i rozszerzenie skali Beightona. W tym przypadku sprawdzamy, czy pacjent osiągnął 4/9 punktów w badaniu wyżej. Następnie przeprowadza się wywiad, który ma sprawdzić, jak długo występuje ból w obrębie stawów.

W tym przypadku znaczenie mają również takie kryteria jak:

 

    • zwichnięcia stawów,

    • sylwetka marfanoidalna,

    • krótkowzroczność,

    • żylaki i inne objawy skórne, w tym skłonność do rozstępów i papirusowe blizny.

Jak diagnozuje się hipermobilność — skala Sachsego

Skala Sachsego to najbardziej szeroki sposób na diagnozowanie hipermobilności. Tutaj wynik dodatki dla danego stawu zapisujemy, kiedy jest on pozytywny dla obu stron, na przykład prawego i lewego kolana.

O hipermobilości mówimy wtedy, kiedy wynik dodatni pojawi się w przypadku 7 na 13 testów.

Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie hipermobilności jest konsultacja z fizjoterapeutą i ortopedą oraz trenerem, który zna się na temacie . Mają oni wiedzę, która pozwala na zyskanie pełnego obrazu sytuacji.

Jeśli obserwujesz u siebie wymienione objawy, w tym najbardziej charakterystyczne dla hipermobilności przeprosty stawów, koniecznie to skonsultuj. Dobrze prowadzone treningi i mądry ruch są niezwykle pomocne przy tym schorzeniu. Mogą pomóc Ci pozbyć się dolegliwości bólowych i stale poszerzać swoje możliwości. Pamiętaj, że dążymy do tego, żeby osoby z hipermobilnością nie miały problemu z wykonywaniem żadnej aktywności.

W kolejnych wpisach opowiem Ci, jakie są rodzaje hipermoobilności i jak pracuję z moimi podopiecznymi i dlaczego wzmacnianie jest wtedy tak ważne jest wzmacnianie.

close

Newsletter

Nie spamujemy, zapisując się otrzymasz informacje o nowych produktach i nowościach na stronie! Przeczytaj naszą poliytkę prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *